زیبا، استاندارد و استوار

درباره ویژگی‌های برج باران۳ که سازه‌ای مقاوم در برابر زلزله است
armanshahr-pattern-1

امروزه رویکرد صنعت ساختمان، با ایجاد فرایندهای متعدد طراحی، ساخت و استقرار سطوح مختلف نظارتی، نسبت به گذشته تفاوت بنیادینی کرده است. دیگر این صنعت فقط به ساختن یک ساختمان و تحویل آن به مشتری بسنده نمی‌کند، بلکه تلاش می‌کند با ارائه ساختمانی مطابق با استانداردهای جدید با مقاومتی بالا در برابر حوادثی چون زلزله و حریق و تضمین آن، مشتری خود را در تمام مراحل زندگی‌اش یاری کند. مبنای داشتن چنین ساختمانی، توجه ویژه به مبحث سازه است.

اهمیت طراحی در مقاومت بنا

کشور ما بر روی گسل‌های عظیم و پرانرژی قرار دارد و از کشورهای زلزله‌خیز دنیا به حساب می‌آید. جغرافیای کشور ایران قابل دسته‌بندی به چهار پهنه لرزه‌خیزی است که مشهد در پهنه لرزه‌خیزی زیاد واقع شده است. از این رو توجه به طراحی سازه و مقاوم‌سازی آن در برابر زلزله از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

در پروژه برج باران۳ برای مقابله با نیروی زلزله، یکی از موثرترین تقسیم‎بندی‌های سازه‌ای به کار گرفته شده است. طراحی یک هسته برشی در مرکز پلان به همراه قاب‌های بتن مسلح، سازه مقاوم در برابر زلزله را تشکیل می‌دهند. هسته برشی در حقیقت یک ساختار بتن مسلح با جدار ضخیم است که در ارتفاع بنا از روی شالوده تا بام امتداد یافته است. در قاب‌های خمشی بتن مسلح از ستون‌های بتنی مربع شکل و تیرهای پیرامونی با سختی زیاد استفاده شده است. فاصله نسبتاً زیاد ستون‌ها سبب شده است تا سازه تنها دارای ۲۰ ستون در پیرامون باشد و به این ترتیب کیفیت معماری افزایش یافته است. سیستم چیدمان ستون‌ها به‌صورت میله‌ای پیرامونی است که خود یکی از بهترین و کارآمدترین سیستم‌های سازه‌ای و لرزه‌ای و مقاوم در برابر نیروی زلزله است.

armanshahr-pattern-1