بهای یک زندگی بهتر

چرا منشور سکونت باران، میثاق‌نامهٔ با اهمیتی است؟
armanshahr-pattern-1

همهٔ آن‌ها که قصد مهاجرت می‌کنند، می‌دانند که به استقبال زندگی تحت قوانین متعدد و سخت‌گیرانه می‌روند. با این وجود، تمام سختی‌های رسیدن به آن زندگی را به جان می‌خرند، چرا که می‌دانند وجود همین ضوابط سرسخت ضامن حفظ و تداوم آن سطح از زندگی است و باور دارند این بهای زندگی به سبکی دیگر است.
 

قانون سنگی ماندگار

«اگر مردی بخواهد از زنی که برای او فرزند آورده ‌است جدا شود باید علاوه بر جهیزیهٔ او، بهرهٔ مالی مزرعه، باغ و منقولات را به او بپردازد. زمانی که او بچه‌هایش را بزرگ کرد، بخشی از آن به فرزندان تعلق می‌گیرد، معادل آن‌چه به یک پسر تعلق می‌گیرد، به او می‌رسد؛ و او می‌تواند با مرد مورد علاقه‌اش ازدواج کند.» این دستورالعمل که به نظر می‌رسد تا حدودی در راستای دفاع از حقوق زنان است، بخشی از قانون حمورابی است که بر کتیبه‌ای از سنگ نگاشته شده است و تا امروز، نخستین قانون نوشته شده توسط بشر به شمار می‌رود؛ نمادی از اهمیت قانون در حدود ۱۸ قرن پیش از میلاد مسیح.

حالا و نزدیک به ۴ هزار سال پس از نگاشته شدن قانون حمورابی، دنیا آن‌قدر بزرگ شده است که نشود همهٔ قوانین مورد نیاز را روی سنگی نوشت و در معرض دید همگان گذاشت و این بدان معناست که قوانین گسترده‌تر و تخصصی‌تر شده‌اند. نکته‌ای که رفاه و آسایش بیشتر را تضمین می‌کند.

armanshahr-pattern-1